Sakramenty i Sakramentalia
Sakrament jest to znak widzialny, ustanowiony przez Pana Jezusa, który daje ludziom niewidzialną łaskę Bożą.
W Jezusie Chrystusie niewidzialny Bóg stał się nam bliski, dostępny i widzialny. Po wniebowstąpieniu Chrystusa to, „co widzialne w naszym Zbawicielu przeszło w Sakramenty” (Leon Wielki). Sakramenty uobecniają więc Chrystusa, Jego życie, śmierć i zmartwychwstanie, Jego zbawczą miłość do człowieka, który może tej miłosci uwierzyć lub ją odrzucić.
Celem sakramentów jest uświęcenie człowieka.
W każdym Sakramencie następuje spotkanie człowieka z Panem Jezusem, bo On „obecny jest mocą swoją w Sakramentach”.
Sakramentów świętych jest siedem:
- Chrzest
- Bierzmowanie
- Najświętszy Sakrament
- Pokuta
- Namaszczenie chorych
- Kapłaństwo
- Małżeństwo
Sakramentalia są to znaki święte ustanowione przez Kościół na podobieństwo sakramentów, by sprawiały skutki duchowe mocą modlitwy Kościoła.
Sakramentalia przygotowują ludzi na przyjęcie głównego skutku sakramentów i uświęcają różne okoliczności życia.
Do sakramentaliów należą:
- Pogrzeb Chrześcijański
- Błogosławieństwa, które mają charakter przejściowy (błogosławienie osób, miejsc, posiłków itp.)
- Poświęcenia, które są błogosławieństwami o charakterze trwałym (poświęcenie kościoła, ołtarza, różańca, medalika, opata, lektora, akolity itp.)
- Egzorcyzmy, które są modlitwami skierowanymi przeciwko złym duchom, w celu ich wypędzenia.
Głównym celem sakramentów i sakramentaliów jest przygotowanie wiernych do życia wiecznego w Królestwie niebieskim
Chrzest
Sakrament wtajemniczenia chrześcijańskiego
Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu Świętym i bramą otwierającą drogę do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: ”Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę w słowie.
Jest pierwszym i najważniejszym sakramentem. Chrystus Pan poucza: ”Jeśli ktoś się nie odrodzi z wody i Ducha Świętego, nie może wejść do Królestwa Bożego”.
W naszej Parafii sakrament chrztu świętego udzielany podczas Mszy świętej sprawowanej w niedzielę o godz. 11.30.
Wskazania dla rodziców przed chrztem świętym dziecka:
- rodzice mają obowiązek zgłosić dziecko w biurze parafialnym przynajmniej dwa tygodnie przed chrztem, aby omówić sprawy związane z udzieleniem chrztu;
- dla dziecka rodzice wybierają chrzestnych, którzy powinni posiadać dojrzałość do spełnienia swego zadania, posiadać przynależność do Kościoła Katolickiego i prowadzić życie zgodnie z wiarą.
Chrzestnymi nie mogą być:
- osoby żyjące bez ślubu kościelnego
- młodzież nie uczęszczająca na katechizację
Do przyjęcia zadania chrzestnych mogą być dopuszczeni ci, którzy:
- zostali wyznaczeni przez przyjmującego chrzest, lub jego rodziców, lub tego kto ich zastępuje i posiada wymagane kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
- ukończyli 16 lat;
- są katolikami bierzmowanymi, przyjęli już sakrament Eucharystii, prowadzą życie zgodne z wiara i odpowiadające funkcji jaką maja pełnić;
- są wolni od jakichkolwiek kar kanonicznych;
- nie są ojcem lub matką przyjmującego chrzest;
- chrzczony nie należący do katolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolickim i to jedynie jako świadek chrztu;
- osoby niepraktykujące, osoby żyjące ze sobą bez ślubu kościelnego, a także młodzież nie uczęszczająca na katechizację, nie mogą być rodzicami chrzestnymi dziecka.
Rodzice przedłożą następujące dokumenty:
- akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego;
- dane personalne chrzestnych;
- zaświadczenia stwierdzające, że chrzestni są osobami wierzącymi i praktykującymi. Zaświadczenie takie wystawia proboszcz parafii, w której mieszkają chrzestni;
- w przypadku młodzieży uczącej się, która ma pełnić rolę rodziców chrzestnych, należy przedstawić aktualne zaświadczenie o uczęszczaniu na katechizację.
Bierzmowanie
Sakrament wtajemniczenia chrześcijańskiego
Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do „wtajemniczenia chrześcijańskiego”, którego jedność powinna być zachowywana. Przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Istotnie, „przez sakrament bierzmowania /ochrzczeni/ jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej”.
„Duch Święty, którego Ojciec pośle w Moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem” /J 14,26/.
Chrześcijanin odrodzony przez chrzest, zostaje przez bierzmowanie umocniony, a w Eucharystii otrzymuje pokarm nadprzyrodzony. Bierzmowany zostaje ściśle związany z Kościołem, bierze czynny udział w jego zbawczej misji.
Jako sakrament dojrzałości duchowej daje szczególną siłę do wytrwania w powołaniu chrześcijańskim i apostolskim; nakłada na chrześcijanina obowiązek mężnego wyznawania wiary i troski o zbawienie świata. Bierzmowany wchodzi w osobisty kontakt z Duchem Świętym, który wymaga i rozwija siedem swoich darów.
- Kandydat do bierzmowania uczestniczy w przygotowaniach w parafii zamieszkania i uczęszcza na lekcje religii.
- Kandydat do bierzmowania powinien być ochrzczony i znajdować się w stanie łaski uświęcającej.
- Poszczególnym bierzmowanym towarzyszy świadek, który przygotowuje ich do tego sakramentu, przedstawia biskupowi i pomaga w wiernym wypełnianiu przyrzeczeń chrzcielnych.
- Ze względu na związek tego sakramentu ze chrztem świętym wypada by świadkami byli rodzice chrzestni, a gdyby to było niemożliwe rodzice naturalni osoby bierzmowanej.
- Świadkiem może być także inna osoba, która sama przyjęła wszystkie sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, bierzmowanie i Eucharystia), jest religijnie praktykująca i prowadzi życie zgodne z wiara i odpowiadające funkcji jaką ma pełnić.
Eucharystia
Sakrament wtajemniczenia chrześcijańskiego
Najświętsza Eucharystia dopełnia wtajemniczenie chrześcijańskie. Ci, którzy przez chrzest zostali wyniesieni do godności królewskiego kapłaństwa, a przez bierzmowanie zostali głębiej upodobnieni do Chrystusa Pana, za pośrednictwem Eucharystii uczestniczą razem z całą wspólnota w Ofierze naszego Pana.
Pierwsza Komunia święta dla dzieci klas III – 5 maja 2024 roku.
Adoracja Najświętszego Sakramentu w każdy piątek po Mszy świętej sprawowanej o godz. 18.00 do godz. 20.00
Pokuta i Pojednanie
Sakrament uzdrowienia
„Ci zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od Miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą”.
- Spowiadamy każdego dnia od pół godziny przed każdą Mszą świętą.
- W pierwszy czwartek miesiąca spowiedź dzieci i młodzieży od godz. 17.00
- W pierwszy piątek miesiąca spowiedź dorosłych od godz. 17.00
- Dodatkowa okazja do spowiedzi świętej w każdy piątek podczas adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 19.30 – do godz. 20.00
- Ponadto istnieje możliwość umówienia się na spowiedź lub rozmowę.
Sakrament uzdrowienia
„Przez święte chorych namaszczenie i modlitwę kapłanów cały Kościół poleca chorych cierpiącemu i uwielbionemu Panu, aby ich podźwignął i zbawił; a nadto zachęca ich, aby łącząc się dobrowolnie z męką i śmiercią Chrystusa, przysparzali dobra Ludowi Bożemu”.
- Obowiązek troski o posługę sakramentalną wobec osób obłożnie chorych i osób w podeszłym wieku, spoczywa na osobach im najbliższych: rodzinie, prawnych opiekunach, sąsiadach. Winna ona obejmować umożliwienie im skorzystania z sakramentu pokuty, Komunii świętej i namaszczenia chorych, zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem i świętami Wielkanocnymi.
- Sakramentu chorych udzielam na każde wezwanie.
- Z posługą sakramentalną do chorych udajemy się w każdą pierwszą sobotę miesiąca od godz. 8.30
- Chorych można zgłaszać w biurze parafialnym lub zakrystii.
- Pragnę Was, kochani Parafianie, uwrażliwić na to, byście brali pod uwagę potrzeby religijne Waszych chorych i nie zwlekali z zaproszeniem kapłana z posługą sakramentalną. Niestety zdarza się, że przychodzimy z posługą wówczas, gdy osoba podeszła w latach nie potrafi należycie wyspowiadać się i w pełni świadomie przyjąć namaszczenie chorych i Komunię świętą.
- Przy okazji – by nie wzbudzić niepotrzebnych lęków – pamiętajmy, że wizyta kapłana nie jest „ostatnią posługą”, ale ma na celu duchowe pokrzepienie i podźwignięcie człowieka.
- Kapłana przyjmujemy w pomieszczeniu, w którym znajduje się stół nakryty białym obrusem, na którym umieszczony jest krzyż i świece.
Sakrament w służbie komunii
„Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu”. „ Związek małżeński zawarty w Kościele Katolickim jest sakramentem, który z woli Bożej i ustanowienia Chrystusa jest nierozerwalny. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela”.
Kandydaci do małżeństwa powinni obowiązkowo zgłosić się do biura parafialnego na trzy miesiące przed ślubem w celu załatwienia formalności przedmałżeńskich.
Formalności prawne poprzedzające zawarcie małżeństwa załatwia się w parafii narzeczonej lub narzeczonego. Narzeczeni przedłożą następujące dokumenty:
- świadectwo chrztu świętego / aktualne, z datą wystawienia nie wcześniej niż trzy miesiące przed jego doręczeniem;
- świadectwo bierzmowania;
- dowód osobisty;
- ostatnie świadectwo katechizacji szkolnej;
- zaświadczenie o ukończeniu katechizacji przedmałżeńskiej;
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o stanie wolnym narzeczonych;
- osoby nieletnie /przed ukończeniem 18 roku życia/ muszą przedstawić zezwolenie sądu i pisemną zgodę rodziców;
- wdowiec lub wdowa – odpisy aktu zgonu zmarłego małżonka lub małżonki zarówno z USC jak i z parafii zamieszkania;
- narzeczeni zgłaszają się do biura parafialnego trzy miesiące przed ślubem w celu spisania protokołu przedślubnego.
Pogrzeb chrześcijański
Wszystkie sakramenty, a zwłaszcza sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, miały na celu ostatnią Paschę dziecka Bożego, która przez śmierć wprowadza je do życia w Królestwie niebieskim. Wówczas spełnia się to, co wyznajemy w wierze i nadziei: „Oczekuję wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie”.
Przed powiadomieniem innych o uroczystościach pogrzebowych, należy ustalić dzień i godzinę w biurze parafialnym lub telefonicznie z Ks. Proboszczem – tel. 606 764 465