ZBIÓRKI LEKTORÓW I MINISTRANTÓW
W SOBOTY O GODZ. 10.00, z wyjątkiem pierwszej soboty miesiąca
PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA – DZIEŃ WSPÓLNOTY SŁUŻBY LITURGICZNEJ.
Msza św. o godz.18.00
Wskazania dla Liturgicznej Służby Ołtarza / lektorzy i ministranci
- Pełniący posługę przychodzą do kościoła przynajmniej 15 minut przed rozpoczęciem liturgii. Czas ten przeznaczamy na modlitwę, na duchowe przygotowanie się do uczestnictwa w Eucharystii lub nabożeństwie oraz na ubranie się, przygotowanie potrzebnych rzeczy, pomoc w ubraniu celebransa.
- Przychodząc do kościoła udają się najpierw przed tabernakulum, aby oddać pokłon Chrystusowi. Powinni więc wchodzić głównym wejściem do kościoła. Jeżeli ktoś wchodzi przez zakrystię, to nie przyklęka w kąciku, lecz udaje się przed ołtarz, gdzie jest obecny Gospodarz tego domu.
- Udział Służby Liturgicznej we Mszy świętej nie może ograniczać się do wykonywania powierzonych im czynności. Posługa ma ich prowadzić do pełniejszego włączenia się w święte obrzędy, aby uczestniczyć w nich „świadomie i owocnie”.
- Wszyscy członkowie zespołu liturgicznego, pełniący posługę w prezbiterium, biorą udział w procesji wejścia i uczestniczą w całej liturgii na swoich miejscach. Do zakrystii wychodzą tylko w razie konieczności.
- Swoje czynności wykonują we właściwym czasie, bez pośpiechu, nigdy przed zakończeniem czynności poprzedzającej.
- Do Komunii świętej przystępują pierwsi, przed pozostałymi wiernymi.
- Swoją postawą i zachowaniem dają przykład właściwego i pełnego uczestnictwa w Eucharystii.
Lektorzy
„Lektor” – posługa w Kościele Katolickim wiążąca się z odczytywaniem podczas Mszy świętej i nabożeństw czytań z Pisma świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Ponadto lektor może odczytywać modlitwę powszechną podczas liturgii. Jeśli nie ma kantora, lektor wykonuje psalm responsoryjny. W czasie procesji na wejście może wnieść Księgę Ewangelii – Ewangeliarz.
Pięć przykazań lektora:
– lektor poznaje i rozważa Słowo Boże i stara się prowadzić życie według niego
– lektor starannie przygotowuje się do liturgii przez modlitwę, a także ćwiczy tekst czytań
– lektor dba o czystość swojej duszy przez regularną spowiedź. Pilnuje także czystości swego języka
– lektor świadczy o Chrystusie w swojej codzienności, przez postępowanie, postawy i sumienne wypełnianie swoich obowiązków
– lektor jest przykładem dla innych, młodszych ministrantów. Swoim życiem zachęca wszystkich do naśladowania wzorców zawartych w Słowie Bożym
Kandydaci
Zapraszamy wszystkich chłopców, którzy chcieliby służyć przy ołtarzu Pana Jezusa, po uprzedniej zgodzie rodziców, na sobotnie spotkania.